Válka na Ukrajině nejenže ničí lidské životy a infrastrukturu, ale také způsobuje rozsáhlé energetické výpadky, které ohrožují fungování nemocnic a dalších klíčových institucí. Česká organizace NESEHNUTÍ ve spolupráci s ukrajinským Ekoklubem proto organizuje projekt Slunce pro Ukrajinu, jehož cílem je instalace solárních panelů na nemocniční budovy. Díky projektu, do kterého se finančními a materiálními zapojili*y i čeští dárci*kyně už solární energie pomáhá ve dvanácti městech a poskytuje stabilní zdroj elektřiny pro lékařské přístroje i pacienty*ky.
To datum z hlavy vymaže jen málokdo. 24. února 2022 zahájila Ruská federace invazi do Ukrajiny, čímž eskalovala válečný konflikt, který však započal již v roce 2014 anexí ukrajinského poloostrova Krymu. Následně, 22. února 2022, Vladimír Putin vyhlásil nezávislost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, přičemž jejich aktivity označil za „mírovou misi“.
Tato deklarace vedla k otevřenému válečnému střetu, který již téměř tři roky zásadně ovlivňuje každodenní život ukrajinského obyvatelstva ve všech oblastech. Množství tragédií je nepopsatelné, ale drobnou dávku naděje v čase krize přináší česko-ukrajinský projekt Slunce pro Ukrajinu.
Od podpory neziskovek k přímé pomoci ve válce
Brněnská organizace NESEHNUTÍ působí v Ukrajině dlouhodobě v oblasti podpory místních neziskových organizací a kolektivů především v environmentálních a participativních tématech. Za roky své práce má tak navázaná mnohá partnerství i přátelství, mimo jiné také v místech nyní silně zasažených válkou.
Když Putinův režim vojensky napadl ukrajinské území, bylo jasné, že dosavadní aktivity týmu Cesta iniciativy naberou zcela jiný směr. Podobně jako mnohé další české i zahraniční kolektivy využili*y svých kontaktů na místě k okamžité přímé pomoci civilnímu obyvatelstvu na té nejzákladnější úrovni – léky, ochranné prostředky, filtry a dezinfekce na čištění vody, pomoc s přepravou do bezpečnějších částí země, anebo přímo do Česka.
Slunce – symbol naděje a lepších zítřků
S postupující ruskou agresí bylo zničeno nebo okupováno bezmála osmdesát procent energetické infrastruktury. To má za následek časté výpadky elektrické energie a zásadní dopad na každodennost ukrajinského obyvatelstva.
V kombinaci s aktuálním zimním obdobím se situace stává mimořádně tíživou. Stoupající ceny paliv a časté výpadky elektřiny představují obrovskou výzvu pro lidi z měst i venkova. Neméně ohrožující je i stálé ostřelování budov – dojde-li k jejich poškození, je prakticky nemožné je vytopit alespoň na minimální únosnou teplotu.
Velmi vážné důsledky má tato situace pochopitelně i na nepřetržitý chod zdravotnických zařízení, kde jsou nejvíce ohroženi ti*y nejzranitelnější – děti, novorozenci a pacienti*ky na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice totiž potřebují zajistit stabilní zdroj pro kriticky důležité lékařské přístroje, jako jsou inkubátory či plicní ventilátory.
Tuto kritickou situaci pomáhá řešit právě kampaň Slunce pro Ukrajinu realizovaná ve spolupráci NESEHNUTÍ a spřízněné ukrajinské organizace Ekoklub. Iniciativa rozvíjí solární energetiku nejen na ukrajinských nemocnicích díky štědrému podporovatelstvu z řad jednotlivců*kyň i firem. Obě organizace tak projektem navazují i na své dřívější environmentální aktivity.
Cesta instalace solárních panelů na střechy samotných nemocničních budov se ukázala jako ideální řešení v této tíživé době. Nejenže se tím zvyšuje energetická nezávislost zdravotnických zařízení, ale také se snižují jejich provozní náklady. Důležitým argumentem obecně a v kontextu válečného konfliktu dvojnásob je i snížení závislosti na fosilních palivech a tím i snížení závislosti a financování nedemokratických režimů. A v neposlední řadě samozřejmě nižší produkce uhlíku oproti mnohdy částečně využívaným dieselovým generátorům.
Nejedná se tak pouze o environmentální opatření, ale o důležitý krok k posílení odolnosti a soběstačnosti nemocnic, které tak mohou bez přerušení poskytovat péči svým pacientkám*ům. Slunce je symbolem čisté, obnovitelné energie, která pomáhá zachraňovat životy.
Česká solidarita: Solární panely a štědrost dárců*kyň
Od začátku projektu v polovině roku 2023 už byly zaslány finanční nebo materiální prostředky na výstavbu solárních elektráren v Sumách, Žytomyru, Lvově, Kolomyji a dalších osmi městech. Kromě již zmíněných nemocnic teď slunce přispívá k energetické soběstačnosti například školy, vodárny, start up centra či lékárny.
Poslední úspěšně dokončenou instalací jsou panely na dětské nemocnici v Záporoží, dříve sedmi set tisícovém městě v jihovýchodní části země, které je válkou ohrožováno od samého začátku. Projekt solární elektrárny podpořilo dárcovstvo více než devíti sty tisíci korunami a další důležitou podporu poskytla česká firma Sunlux. Ta darovala solární panely o výkonu 43 kW. Díky bateriovému systému umožní elektrárna nemocnici fungovat i při dlouhodobých výpadcích elektřiny.
„Do sbírky jsme se zapojili, jelikož nás velice zasáhla katastrofa, kterou je pro Ukrajinu ruská agrese. Možnost pomoci skrze sbírku NESEHNUTÍ na fotovoltaickou elektrárnu, obor, ve kterém podnikáme, nám přišla ideální. Jsme moc rádi, že námi darované panely jsou již v Záporoží a mohou ulehčit práci tamním zdravotníkům,“ říká Klára Vaverová ze Sunluxu.
Energetická soběstačnost pro klíčové zdravotnické účely
Záporožská dětská nemocnice je jediné zdravotnické zařízení v regionu poskytující specializovanou péči, jako je dialýza pro děti i dospělé. Každý rok zde chirurgové provádějí přes dva tisíce operací, z nichž polovina jsou urgentní případy. Nemocnice rovněž pečuje o více než dvě stě předčasně narozených dětí ročně a slouží i přes sto padesáti tisícům lidem prchajícím před válkou.
Starostka Záporoží Regina Harčenko zdůrazňuje význam nového řešení: „Nemocnice má k dispozici výkonné generátory, které ji zásobují během výpadků proudu, ale jde pouze o dočasné řešení. Provoz generátorů vyžaduje velké množství paliva. Solární elektrárna poskytne stabilní a dlouhodobé řešení, které zlepší dostupnost kvalifikované péče.“
Stabilní, dlouhodobá, energeticky soběstačná a demokratická řešení jsou stále více žádaná nejen v Ukrajině, ale i v dalších evropských zemích, včetně České republiky. Energetická krize zasáhla celý kontinent a zhoršila již tak dlouhodobý problém energetické chudoby v Česku.
Podle iniciativy Energie lidem bylo již před samotnou krizí ohroženo energetickou chudobou až 900 000 obyvatel*ek ČR. Prudký nárůst cen energií v souvislosti s krizí pak způsobil finanční potíže u 53 % českých domácností. Tento problém se přitom netýkal pouze lidí s nízkými příjmy, ale zasáhl i střední třídu.
Snaha o energetickou nezávislost, větší transparentnost, spravedlivé ceny a úspory vede k rozvoji komunitní energetiky. Tento přístup umožňuje zapojení každé*ho členky*a do společné výroby a sdílení energie, čímž přispívá k demokratizaci energetiky a snižuje závislost na vzdálených a často neobnovitelných zdrojích.
Inspirativním příkladem je nárůst energetických družstev ve Španělsku, o kterém jsme již podrobně psali*y na webu Moudrá města v článku „Energetická družstva: Budoucnost udržitelné a sociální energetiky?“.
Budoucnost s energií z obnovitelných zdrojů
Přestože válka v Ukrajině stále pokračuje, tématem se stává i podoba poválečné obnovy země. Ta by však neměla být pouhým návratem ke stavu před válkou, ale plnohodnotným rozvojem na základě zásad udržitelného rozvoje. Ten vyvažuje zájmy veřejnosti, podniků a životního prostředí, jak zdůrazňuje i vize zelené rekonstrukce Ukrajiny.
Klíčovou součástí této transformace je zásadní reforma energetiky směrem k obnovitelným zdrojům, které podporují udržitelnost a energetickou soběstačnost a zároveň snižují závislost na autoritářských režimech, jako je v současné době například i ten ruský – putinovský.
Instalace solární elektrárny v Záporoží a dalších městech tak představuje nejen klíčový krok k zajištění energetické stability zdravotnických zařízení v oblastech zasažených konfliktem, ale také silný důkaz, že kombinace solidarity, odborných znalostí a využití obnovitelných zdrojů energie může sehrát zásadní roli v poválečném směřování Ukrajiny.